fallback-image

Zależność między kredytem mieszkaniowym a wiekiem kredytobiorcy

Zależność między kredytem mieszkaniowym a wiekiem kredytobiorcyKażdy bank, który rozważa przyznanie wnioskodawcy kredytu bierze pod uwagę szereg rozmaitych kryteriów. Wśród tych odgrywających istotną rolę w procesie podejmowania decyzji kredytowej znajduje się wiek kredytobiorcy.

Dla banków nie jest on wcale mniej ważny od popularnej zdolności kredytowej,
która wielu osobom spędza sen z powiek. Czy oznacza to, że po przekroczeniu pewnego wieku kredyt mieszkaniowy znajduje się poza naszym zasięgiem? Niekoniecznie. Zobaczmy, jak to wygląda.

 Wiek minimalny

Działające obecnie na terenie Polski banki określają nie tylko wiek maksymalny kredytobiorcy, ale również wiek minimalny. Oznacza to, że bank nie zdecyduje się na udzielenie kredytu osobie, które nie przekroczyła jeszcze określonego wieku. Kredyt mieszkaniowy jest u nas niedostępny dla osób, które nie ukończyły jeszcze osiemnastu lat. Niektóre banki są dużo bardziej ostrożne i udzielają kredyty mieszkaniowe dopiero tym osobom, które dwudzieste pierwsze urodziny mają już za sobą. Takie postępowanie uzasadniane jest brakiem odpowiedniej dojrzałości młodych osób, a co za tym idzie brakiem właściwego rozeznania co do wagi podejmowanych decyzji. Takie stanowisko prezentuje większość polskich banków.

Wiek maksymalny

Tutaj trzeba wiedzieć, że banki wcale nie biorą pod uwagę wieku, w którym zaciągamy kredyt, ale ten, w którym będzie, kiedy przyjdzie pora na spłacenie ostatniej raty. W efekcie może okazać się, że nawet osoba po sześćdziesiątym roku życia może otrzymać kredyt mieszkaniowy. Wszystko uzależnione jest od tego, na jak długi czas została rozłożona spłata. Im jest dłuższy, tym oczywiście mniejsze  szanse na otrzymanie kredytu przez osoby w nieco starszym wieku. Przyjmuje się, że największe szanse na kredyt mieszkaniowy mają osoby zaciągające go w wieku około trzydziestu lat. W ich przypadku kredyt można rozłożyć na kilka lat, raty nie będą zbyt wysokie, przez co nie staną się istotnym obciążeniem dla domowego budżetu. Do tego w momencie spłacania ostatniej raty osoby te będą jeszcze w kwiecie wieku.

Podobne artykuły

Rynek pożyczek stale się rozwija

Rynek pożyczek stale się rozwija

Wybieranie korzystnych form kredytów

Wybieranie korzystnych form kredytów

Pieniądze można pozyskać łatwo

Pieniądze można pozyskać łatwo

Pożyczanie pieniędzy online

Pożyczanie pieniędzy online