Ubezpieczenie zdrowotne – spokojny sen

Ubezpieczenie zdrowotne – spokojny sen

Człowiek, który nie ma ubezpieczenia, przez cały czas obawia się, że coś może mu się stać i będzie musiał iść do lekarza albo trafi do szpitala. Co ciekawe bardzo często przyciągamy to, czego się boimy i w konsekwencji osoby bez ubezpieczenia ulegają wypadkom. Jeżeli ktoś, kto nie ma ubezpieczenia, trafi do szpitala, to będzie musiał zapłacić za całe swoje leczenie. Jedna doba w szpitalu może go kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Ubezpieczenie zdrowotne natomiast miesięcznie kosztuje zaledwie kilkaset złotych. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni u kogoś na umowę o pracę, to pracodawca ma obowiązek opłacać za nas ubezpieczenie.

Konkretna kwota

Konkretna kwota jest potrącana od naszej pensji brutto i przelewana co miesiąc do ZUS-u. Jeśli pracujemy na umowę zlecenie, to pracodawca płaci za nas ubezpieczenie tylko w niektórych przypadkach. Natomiast, jeżeli pracujemy na umowę o dzieło, to nie ma mowy o tym, żeby pracodawca opłacał za nas ubezpieczenie. Jeżeli prowadzimy własną firmę, to płatności takiej musimy dokonywać sami, maksymalnie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu należnym. Ubezpieczenie zdrowotne jest dzisiaj taką podstawą i powinien mieć je każdy człowiek. Jednakże wielu ludzi go nie posiada i nie chodzi tylko o kwestie tego, czy jest ono związane z pracą, czy nie.

Składki na ubezpieczenie

Jeżeli dany człowiek nie ma pracy, to powinien być zarejestrowany w urzędzie pracy i składki na ubezpieczenie będzie za niego opłacać państwo. Jeżeli natomiast nie zarejestruje się tam i samodzielnie takiego ubezpieczenia nie opłaci, to po prostu nie będzie go miał. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala nam na skorzystanie z usług lekarzy, na opiekę medyczną, ambulatoryjną, a także na bezpłatny pobyt w szpitalu i różne badania oraz zabiegi wykonywane na poczet naszego ubezpieczenia. Ktoś, kto nie będzie w ten sposób ubezpieczony i ulegnie wypadkowi, będzie musiał z własnej kieszeni opłacić wszystkie koszty leczenia, a to może go po prostu zrujnować. Lepiej jest więc zawsze dbać o to, żeby składki były odprowadzane na czas.

Podobne artykuły

Dobre ubezpieczenia dla narciarza

Dobre ubezpieczenia dla narciarza

Jakie ubezpieczenie turystyczne przyda nam się w czasie zimowego urlopu?

Jakie ubezpieczenie turystyczne przyda nam się w czasie zimowego urlopu?

Ubezpieczamy sprzęt narciarski

Ubezpieczamy sprzęt narciarski

Jakie cechy wyróżniają dobry kalkulator ubezpieczeń?

Jakie cechy wyróżniają dobry kalkulator ubezpieczeń?