Ubezpieczenie mieszkania jak wybrać?

Ubezpieczenie mieszkania jak wybrać?

Powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” staje się coraz mniej aktualne, a to dlatego, że coraz więcej naszych rodaków decyduje się na ubezpieczenia majątkowe w tym ubezpieczenia mieszkań. Powiecie, że w przypadku posiadania kredytu hipotecznego jest to niejako obowiązkowe i wymagane przez banki. To prawda. Banki dbają jednak tylko o mury, my natomiast coraz częściej ubezpieczmy także to co w mieszkaniu, tzw. mienie ruchome.

Jeszcze kilka, a tym bardziej kilkanaście lat temu takie ubezpieczenie uważane było za luksus. Teraz staje się normalną pozycją do uwzględnienia w niejednym domowym budżecie. Uwadze specjalistów nie umyka też fakt, że coraz chętniej rozszerzamy zakres ochrony.

Jakie?

Jeśli myślimy o tym gdzie ubezpieczyć mieszkanie to przede wszystkim popełnianym błąd logistyczny. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę fakt i przeanalizować dokładnie co chcemy ująć w naszym ubezpieczeniu mieszkania. Obecnie firmy ubezpieczeniowe oferują naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Oferują ubezpieczenia majątkowe takich przedmiotów jak:

  • biżuteria
  • dzieła sztuki
  • ubrania
  • fortepiany
  • cenne kolekcje znaczków
  • oczka wodne czy fontanny

To my podejmujemy decyzję co posiadamy i co tak naprawdę chcemy ubezpieczyć. Pamiętajmy też o tym, że realnie musimy wycenić wartość naszego mienia aby potem móc się spodziewać satysfakcjonującego odszkodowania. Na uwadze trzeba mieć również to, że nie zawsze ubezpieczyciel musi przystać na wypłatę pełnej sumy ubezpieczenia. Inaczej mówiąc to, że ubezpieczyliśmy się na okrągłą sumę nie oznacza, że ją otrzymamy. Ani suma ubezpieczenia ani wysokość składki nie powinny więc ostatecznie determinować naszego wyboru.

Coraz chętniej coraz szerzej

Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych opcji, a my z tego korzystamy. Popularny staje się przykładowo Home Assistance w ramach to którego we w pełni uzasadniony sposób możemy liczyć na pomoc hydraulika w przypadku pękniętej rury czy ślusarza, gdy zatrzasną się drzwi, nie mówiąc już o odsieczy w przypadku zepsutej pralki czy lodówki. Przyzwyczailiśmy się również do ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, które zabezpieczy nas finansowo od szkód wyrządzonych przez nasze dzieci nas samych, a nawet gosposi. Wielu co prawda liczy każdy grosz i zastanawia się czy warto, ale odpowiedź jest prosta – warto. Bo odszkodowania są duże, a składki niskie, a czasami wręcz symboliczne.

Możemy zdecydować się również na ubezpieczenie naszego mienia ruchomego także poza domem. I jeśli stracimy tablet czy laptop w miejskiej komunikacji czy w parku ubezpieczyciel także wypłaci nam odszkodowanie. Złe rzeczy zdarzają się wszystkim, możesz zadbać o to aby udźwignąć taką sytuację finansowo.

Podobne artykuły

Niezbędne informacje na temat ubezpieczenia turystycznego

Niezbędne informacje na temat ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie NNW dla dziecka

Ubezpieczenie NNW dla dziecka

Czy przed wyjazdem na urlop warto wykupić ubezpieczenie bagażu?

Czy przed wyjazdem na urlop warto wykupić ubezpieczenie bagażu?