Publiczne czy prywatne ubezpieczenie?

Publiczne czy prywatne ubezpieczenie?

Jeżeli chodzi o wszelakiego typu polisy ubezpieczeniowe, to możemy tak naprawdę być ubezpieczeni w dwóch różnych modelach. Pierwszy model zakłada ubezpieczenie w ZUS-ie, czyli w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Drugi model natomiast zakłada, że polisa ubezpieczeniowa może być wykupiona w prywatnej firmie.

W obu przypadkach chodzi tak naprawdę o to samo, ale ubezpieczenia ZUS-owskie dają zazwyczaj większy pakiet usług za mniejsze pieniądze niż te, które świadczone są przez prywatne firmy.

Ubezpieczenie prywatne

Jeżeli ubezpieczymy się prywatnie, to musimy się liczyć z tym, że nie we wszystkich miejscach będziemy mogli oczekiwać świadczenia pomocy. Tylko niektóre szpitalne i niektórzy specjaliści mają podpisaną umowę z prywatnymi firmami ubezpieczeniowymi, a co za tym idzie czasami do lekarza będziemy musieli jechać nawet do innego miasta. Karetka natomiast nie będzie tą samą karetką, która obsługiwana jest w zwyczajnych szpitalach, które wysyłają pomoc na ZUS. Ubezpieczenia prywatne mają jednak swoje mocne strony. Przede wszystkim jakość świadczonych usług jest bardzo wysoka. Szpitale, przychodnie i kliniki są doskonale wyposażone, nie czekamy w kolejkach na przyjęcie, jesteśmy bardzo dobrze traktowani. Ubezpieczenie ZUS-owskie nie zawsze jest obowiązkowe.

Ubezpieczenia prywatne to przywileje

Oczywiście nie mogą zrezygnować z niego przedsiębiorcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykupili sobie oni dodatkowy pakiet prywatnych ubezpieczeń. Posiadając takowy, nasze świadczenia są znaczne szersze i lepsze jakościowo. Ubezpieczenia prywatne to zabiegi i operacje bez kolejki, wizyty dostosowane do naszych potrzeb, ale niestety bardzo duży koszt. Osobno musimy płacić za pakiet ambulatoryjni, pakiet do lekarza pierwszego kontaktu, opiekę szpitalną, a także refundacje leków. W ZUS-ie za to wszystko płacimy mniej, a pakiet, jaki otrzymujemy, zawiera w sobie już wszystkie, możliwe świadczenia i za nic nie musimy dodatkowo dopłacać. No chyba że chcemy iść do lekarza prywatnie. W takiej sytuacji płacimy dodatkowe pieniądze za konkretną wizytę.

Podobne artykuły

Jak obniżyć składkę ubezpieczenia mieszkania?

Jak obniżyć składkę ubezpieczenia mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania jak wybrać?

Ubezpieczenie mieszkania jak wybrać?

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie zdrowotne – spokojny sen

Ubezpieczenie zdrowotne – spokojny sen