Publiczne czy prywatne ubezpieczenie?

Publiczne czy prywatne ubezpieczenie?

Jeżeli chodzi o wszelakiego typu polisy ubezpieczeniowe, to możemy tak naprawdę być ubezpieczeni w dwóch różnych modelach. Pierwszy model zakłada ubezpieczenie w ZUS-ie, czyli w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Drugi model natomiast zakłada, że polisa ubezpieczeniowa może być wykupiona w prywatnej firmie.

W obu przypadkach chodzi tak naprawdę o to samo, ale ubezpieczenia ZUS-owskie dają zazwyczaj większy pakiet usług za mniejsze pieniądze niż te, które świadczone są przez prywatne firmy.

Ubezpieczenie prywatne

Jeżeli ubezpieczymy się prywatnie, to musimy się liczyć z tym, że nie we wszystkich miejscach będziemy mogli oczekiwać świadczenia pomocy. Tylko niektóre szpitalne i niektórzy specjaliści mają podpisaną umowę z prywatnymi firmami ubezpieczeniowymi, a co za tym idzie czasami do lekarza będziemy musieli jechać nawet do innego miasta. Karetka natomiast nie będzie tą samą karetką, która obsługiwana jest w zwyczajnych szpitalach, które wysyłają pomoc na ZUS. Ubezpieczenia prywatne mają jednak swoje mocne strony. Przede wszystkim jakość świadczonych usług jest bardzo wysoka. Szpitale, przychodnie i kliniki są doskonale wyposażone, nie czekamy w kolejkach na przyjęcie, jesteśmy bardzo dobrze traktowani. Ubezpieczenie ZUS-owskie nie zawsze jest obowiązkowe.

Ubezpieczenia prywatne to przywileje

Oczywiście nie mogą zrezygnować z niego przedsiębiorcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykupili sobie oni dodatkowy pakiet prywatnych ubezpieczeń. Posiadając takowy, nasze świadczenia są znaczne szersze i lepsze jakościowo. Ubezpieczenia prywatne to zabiegi i operacje bez kolejki, wizyty dostosowane do naszych potrzeb, ale niestety bardzo duży koszt. Osobno musimy płacić za pakiet ambulatoryjni, pakiet do lekarza pierwszego kontaktu, opiekę szpitalną, a także refundacje leków. W ZUS-ie za to wszystko płacimy mniej, a pakiet, jaki otrzymujemy, zawiera w sobie już wszystkie, możliwe świadczenia i za nic nie musimy dodatkowo dopłacać. No chyba że chcemy iść do lekarza prywatnie. W takiej sytuacji płacimy dodatkowe pieniądze za konkretną wizytę.

Podobne artykuły

Dobre ubezpieczenia dla narciarza

Dobre ubezpieczenia dla narciarza

Jakie ubezpieczenie turystyczne przyda nam się w czasie zimowego urlopu?

Jakie ubezpieczenie turystyczne przyda nam się w czasie zimowego urlopu?

Ubezpieczamy sprzęt narciarski

Ubezpieczamy sprzęt narciarski

Jakie cechy wyróżniają dobry kalkulator ubezpieczeń?

Jakie cechy wyróżniają dobry kalkulator ubezpieczeń?