Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Wszyscy z nas na pewno słyszeli o lokatach bankowych. Większość z nas wie, że są one sposobem na bezpieczne ulokowanie oszczędności, że w lokując pieniądze na lokacie możemy je ustrzec przed działaniem inflacji. Wiemy także, że dzięki temu, że są one oprocentowane możemy na nich także trochę zarobić.

Ale czy wiemy, jak wybrać lokatę, aby okazała się dla nas najbardziej korzystna? Poniżej kilka podpowiedzi co wziąć pod uwagę wybierając lokatę.

Czas trwania lokaty

Jest to jeden z czynników, który w dużym stopniu wpływa na to, czy wybrana przez nas lokata odpowiada naszym potrzebom, czy raczej nie. Wybierając czas, na który założymy lokatę warto mieć na uwadze przyszły zysk, który ma nam ona przynieść. Im dłuższy czas trwania lokaty, tym może nam ona przynieść większy zysk. Przyjmując jako kryterium czas trwania lokaty wyróżnimy wśród nich lokaty:

  • miesięczne;
  • kilkumiesięczne;
  • kilkunastomiesięczne;
  • kilkutygodniowe;
  • kilkudniowe;
  • nocne;
  • jednodniowe.

Oprocentowanie lokaty

Jaki zysk przyniesie nam lokaty zależy od wysokości jej oprocentowania. Wybierając lokatę pod tym katem zawsze należy zadać pytanie, jakie jest jej oprocentowanie w skali roku. Dzięki temu dowiemy się, jak dużą kwotę bank dopisałby, gdyby lokata została założona na dwanaście miesięcy. W chwili obecnej oprocentowanie lokat w skali roku jest niewielkie, nie przekracza kilku procent. Zakładając lokatę warto porównać propozycje kilku banków, chociaż nie spodziewajmy się znaczących różnic w poszczególnych bankach. Różnice te są tak niewielkie, że musielibyśmy wpłacić gigantyczną kwotę, aby odczuć różnicę sięgającą pół procenta.

Kapitalizacja odsetek

Procedura dopisywania przez bank odsetek do wpłaconej przez nas na lokatę kwoty nosi nazwę kapitalizacji. Banki czynność tę wykonują bardzo różnie. Dla klientów najbardziej korzystna jest kapitalizacja odsetek codziennie. Ale taką ofertę banki mają niezwykle rzadko. Warto jednak szukać banku, który kapitalizację odsetek przeprowadza jak najczęściej. Na takiej lokacie pop prostu zarobimy najwięcej.

Podobne artykuły

Czy warto wziąć samochód w leasing?

Czy warto wziąć samochód w leasing?

Pizza z pizzerii

Pizza z pizzerii

Jak wybrać najlepszy rachunek bankowy?

Jak wybrać najlepszy rachunek bankowy?

Budowanie oszczędności przez racjonalne decyzje

Budowanie oszczędności przez racjonalne decyzje