Mądre dysponowanie finansami

Mądre dysponowanie finansami

Przesadne zadłużanie się, życie na kredyt i wydawanie większej liczby gotówki, niż zarabia się miesięcznie, na pewno nie przysłuży się dobrze wydajności i rentowności gospodarstw domowych. Dlatego tak ważne jest docieranie szczególnie do młodych ludzi i młodych rodzin, które często wydają wszystko, co zarobią i nie oszczędzają nawet niewielkiej kwoty co miesiąc. A firmy jak fundusze inwestycyjne czy ostatecznie nawet banki, stwarzają wiele możliwości pomnażania własnych oszczędności i wcale nie trzeba wielkiego kapitału początkowego, aby zarobić przyzwoite pieniądze tylko i wyłącznie na obracaniu swoimi aktywami.

Sprawdź pracownicze programy emerytalne aby uzyskać więcje informacji

Oszczędności na godną emeryturę

Najważniejsze, o czym pamiętać muszą szczególnie młodzi ludzie, to fakt, że poziom życia, do którego się przyzwyczajają nieustannie, będzie nie do utrzymania w sytuacji zakończenia aktywnej pracy zawodowej. Nawet z poważnym wsparciem państwowym ludzie w zachodnich, bardziej rozwiniętych liberalnie gospodarkach i społeczeństwach, nadal odkładają swoje pieniądze na najróżniejsze instrumenty jak programy inwestycyjne, plany oszczędnościowe czy też IKZE, czyli Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Bez względu na cel odkładania swoich środków, najlepsze wyniki osiąga się oczywiście przy długotrwałym pozostawaniu we współpracy z danym funduszem. Sukcesu nie można osiągnąć, jeśli zacznie się odkładać i inwestować swoje środki na pięć czy nawet dziesięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jeśli głowa rodziny jeszcze przed osiągnięciem trzydziestego roku życia zrozumie celowość pomnażania swoich oszczędności nie tylko dla siebie, ale dla dobra całej rodziny – jego środki w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, a więc po blisko czterdziestu lata zarabiania odsetek, będą więcej niż wystarczające do szczęśliwego i bogatego życia.

Fundusze dla osób przedsiębiorczych

Coś, co na zachodzie jest już absolutnym standardem, w Polsce nie może jeszcze wejść na taki poziom, co oczywiście tłumaczyć trzeba bardzo krótkim okresem funkcjonowania wolnego rynku w Polsce. Dopiero aktualne pokolenia wchodzące na rynek pracy czy do dorosłego życia są wychowane w nowych warunkach i mają już bardziej zakodowane w swoich genach, aby myśleć przedsiębiorczo i przyszłościowo, więc nie tylko odkładają pieniądze, ale wpłacają je na rozmaite fundusze. I bardzo często są to fundusze celowo i świadomie wybierane nie tylko na podstawie swojej marki czy wizerunku, ale strategii i modelu biznesowego. Obecnie rynki dają nieograniczone możliwości zarabiania i to bez ponoszenia zbędnego ryzyka, więc warto zatrudnić do inwestowania swoich oszczędności profesjonalistów.

Podobne artykuły

IKE z ubezpieczeniem na życie

IKE z ubezpieczeniem na życie

Prawa i obowiązki członka OFE

Prawa i obowiązki członka OFE

Fundusz emerytalny i inwestycyjny – na co warto zwrócić uwagę?

Fundusz emerytalny i inwestycyjny – na co warto zwrócić uwagę?

Zasady dobrego oszczędzania na emeryturę

Zasady dobrego oszczędzania na emeryturę