Konto firmowe – wady i zalety

Konto firmowe – wady i zalety

O ile duże firmy zawsze korzystają z kont firmowych, o tyle mikroprzedsiębiorcy niekiedy rezygnują z kont przygotowanych dla nich na rzecz zwyczajnych rachunków osobistych. Czy dobrze robią?

Konta firmowe mają zarówno swoje zalety jak i wady. Zanim podejmiesz decyzję czy założyć konto firmowe czy zostać przy koncie osobistym przeczytaj ten tekst.

Zalety konta firmowego

Obecnie banki prześcigają się w promocjach dla przedsiębiorstw. Wśród najpopularniejszych jest m.in. zwrot części zapłaconych składek na ZUS. Ponadto większość kont firmowych daje możliwość darmowych przelewów na poczet ZUS i Urzędu Skarbowego. Kolejną zaletą kont firmowych jest możliwość potwierdzania wielu przelewów za pomocą jednego kodu potwierdzającego. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza dla tych, którzy każdego dnia muszą wielokrotnie dokonywać transakcji finansowych. Kolejną zaletą kont firmowych jest możliwość utworzenia darmowego konta walutowego w ramach konta głównego. Jest to spore udogodnienie zwłaszcza dla firm, które swoich rozliczeń dokonują w różnych walutach. Warto też zauważyć wygodne i szybkie pozyskiwanie dodatkowych funduszy w postaci kredytów. W przypadku kont firmowych kwoty, które może pożyczyć przedsiębiorca są znacznie wyższe niż w przypadku kont osobistych.

Wady kont firmowych

Warto jednak podkreślić, że konta firmowe mają także kilka wad, które szczególnie mocno odczuwają mali przedsiębiorcy. Przede wszystkim konta tego typu mają ograniczoną ilość darmowych przelewów. W zależności od banku jest to od kilku do ok. 30 transakcji miesięcznie. Jeśli przedsiębiorca robi dużo drobnych przelewów wówczas może się okazać, że opłaty za dokonanie transakcji zaczynają stanowić całkiem pokaźną sumę na w miesięcznym bilansie.

Konta firmowe np. z Banku BZ WBK ( https://www.bzwbk.pl/firmy/rachunki/rachunki.html )są z pewnością bardzo wygodne dla dużych przedsiębiorców. Dzięki dostępnym narzędziom finansowym pozwalają na szybkie i wygodne dokonywanie transakcji finansowych. Usprawniają proces zaciągania i spłaty kredytu i pozwalają pożyczyć większe kwoty pieniędzy. Największą wadą tego rodzaju kont jest ograniczona ilość darmowych przelewów, których przedsiębiorca może dokonywać w miesiącu. W przypadku transferów dużych kwot nie jest to specjalną przeszkodą, jednak dla małych firm, gdzie ilość transakcji jest duża a ich kwoty niewielkie, konieczność uiszczania opłat może znacznie utrudnić ich funkcjonowanie.

Podobne artykuły

Ubezpieczenie opon

Ubezpieczenie opon

Oferta ubezpieczenia OC – atrakcyjne propozycje dla właścicieli samochodów

Oferta ubezpieczenia OC – atrakcyjne propozycje dla właścicieli samochodów

Mała firma – rozwój z pomocą dotacji

Mała firma – rozwój z pomocą dotacji

Budowanie oszczędności przez racjonalne decyzje

Budowanie oszczędności przez racjonalne decyzje