Czy warto wziąć samochód w leasing?

Czy warto wziąć samochód w leasing?

Gdy firmowe auto zdecydowanie więcej czasu spędza w warsztacie samochodowym niż w trasie, to sygnał, że pora pomyśleć o zakupie nowego. Przedsiębiorca może w takiej sytuacji wziąć kredyt w banku lub wybrać inne rozwiązanie. To drugie rozwiązanie to wzięcie auta w leasing.

Co to jest leasing?

Leasing to tak zwana umowa nazwana. Jest to rozwiązanie pośrednie między dzierżawą a kredytem. Leasing samochodów polega na tym, że przedsiębiorca może odpłatnie użytkować samochód, który jest własnością leasingodawcy. Umowę leasingu zawiera się na ściśle określony czas. W czasie jej trwania samochód, który jest przedmiotem umowy leasingowej pozostaje własnością leasingodawcy. Po wygaśnięciu umowy leasingobiorca może odkupić użytkowany przez siebie pojazd. Najczęściej firmy leasingowe odsprzedają je w bardzo atrakcyjnej cenie.

Jaki samochód może być przedmiotem umowy?

Firma, której specjalnością jest leasing na samochód umożliwi zawarcie umowy na różne typy samochodów. Przedsiębiorcy mają możliwość wzięcia w leasing nie tylko samochodu osobowego, ale także ciężarowego lub dostawczego. Co ciekawe, umowę leasingową można zawrzeć również na motocykl. Jedną z licznie działających na polskim rynku firm leasingowych jest Santander Consumer Multirent, który specjalizuje się w leasingu operacyjnym. Swoim potencjalnym klientom SCM proponuje nie tylko leasing nowych, ale także używanych pojazdów.

Dlaczego warto wybrać leasing?

Leasing operacyjny to rozwiązanie, które przynosi przedsiębiorcom wiele korzyści. W odróżnieniu od leasingu finansowego, po podpisaniu umowy przedsiębiorca nie musi razem z pierwszą ratą płacić całego podatku VAT. Podatek ten jest doliczany do każdej raty leasingowej. Kolejną zaletą leasingu operacyjnego jest możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu wszystkich praktycznie wydatków, które przedsiębiorca ponosi w związku z pojazdem będącym przedmiotem leasingu. W koszty te może wliczyć opłatę początkową, ratę leasingową, wydatki na paliwo. Leasing operacyjny jest szczególnie korzystny dla firm rozpoczynających działalność.

Podobne artykuły

Pizza z pizzerii

Pizza z pizzerii

Jak wybrać najlepszy rachunek bankowy?

Jak wybrać najlepszy rachunek bankowy?

Budowanie oszczędności przez racjonalne decyzje

Budowanie oszczędności przez racjonalne decyzje

Wybór odpowiedniej pożyczki

Wybór odpowiedniej pożyczki