Bezpieczne korzystanie z karty płatniczej

Bezpieczne korzystanie z karty płatniczej

Karty płatnicze, zwłaszcza nowoczesne karty takie jak karta visa są w odpowiedni sposób zabezpieczone przed typowymi niebezpieczeństwami, które mogą czyhać na ich użytkowników, nie oznacza to jednak, że jako posiadacze karty płatniczej jesteśmy zwolnieni ze stosowania odpowiednich środków ostrożności mających na celu wydatną poprawę poziomu bezpieczeństwa użytkowania karty płatniczej.

Bezpieczne korzystanie z karty płatniczejIstnieje kilka podstawowych zasad, z których należy skorzystać. Po pierwsze, zaraz po otrzymaniu karty płatniczej konieczna jest jej aktywacja z poziomu systemu bankowości elektronicznej. W większości przypadku, do tego momentu karta nie posiada żadnego kodu PIN i nie można z niej korzystać.

Należy więc wybrać odpowiednio bezpieczny kod, którym zabezpieczymy swoją kartę. Pod żadnym pozorem kod ten nie powinien być zapisywany, a już w szczególności przechowywany razem z kartą. Kolejną kwestią jest ustanowienie limitów. Do wyboru mamy zwykle 3 podstawowe obszary. Jest to limit wypłaty środków z bankomatu, limit dzienny dokonywania transakcji, oraz limit związany z płatnościami zbliżeniowymi o ile oczywiście karta visa umożliwia dokonywanie takich operacji.

Powyższe limity należy ustawić na rozsądnym poziomie, tak aby niemożliwe było wypłacenie za jednym razem nazbyt dużej sumy środków, ale jednocześnie tak aby można było swobodnie korzystać z karty płatniczej na co dzień. W przypadku tych obszarów, z których nie mamy zamiaru aktualnie korzystać warto od razu ustawić zerowy limit. W każdej chwili można te parametry oczywiście zmienić. Jeśli nie korzystamy z karty płatniczej nazbyt często, rozsądną opcją jest także otworzenie dodatkowego rachunku rozliczeniowego, do którego karta visa zostanie przypisana.

Wtedy używając karty mamy dostęp do środków w ograniczonej wysokości, które zostaną świadomie przelane z konta głównego. Rozsądnie należy używać swojej karty także w sieci, najlepiej w zaufanych i sprawdzonych sklepach internetowych. W przypadku utraty karty płatniczej należy ją jak najszybciej zablokować w swoim banku.

Zobacz również: karta kredytowa

Podobne artykuły

Czy warto wziąć samochód w leasing?

Czy warto wziąć samochód w leasing?

Pizza z pizzerii

Pizza z pizzerii

Jak wybrać najlepszy rachunek bankowy?

Jak wybrać najlepszy rachunek bankowy?

Budowanie oszczędności przez racjonalne decyzje

Budowanie oszczędności przez racjonalne decyzje