Wiek kredytobiorcy a kredyt mieszkaniowy

Wiek kredytobiorcy a kredyt mieszkaniowyW trakcie podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu banki uwzględniają bardzo różne czynniki. Jednym z czynników, które uwzględnia bank jest wiek kredytobiorcy. Dla banku wiek kredytobiorcy ma takie samo znaczenie, jak jego zdolność kredytowa. Jakie są więc szanse na otrzymanie kredytu po osiągnięciu pewnego wieku?

Wiek minimalny

Banki nie określają tylko maksymalnego wieku, ale także wiek minimalny. Kredyty hipoteczne udzielane są tylko osobom pełnoletnim. Są jednak i takie banki, które granicę minimalnego wieku podnoszą wyżej. W tych bankach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego nie wystarczy mieć ukończone 18 lat, ale 21. Banki są zdania, że tak młode osoby często są jeszcze nie do końca dojrzałe, w związku z tym ponoszone przez bank ryzyko jest większe.

Wiek maksymalny

W tym przypadku nie chodzi o to, ile ma lat osoba zaciągająca kredyt, ale o to, ile będzie miała ona lat w chwili, kiedy spłata kredytu zostanie zakończona. W zdecydowanej większości banki udzielają kredytów osobom, które w chwili jego spłaty osiągną 70 lat. Są jednak bardzo nieliczne banki, który okres ten wydłużają do lat 80.

Czy można to jakoś obejść?

Osoby starsze także mogą starać się o kredyt hipoteczny. Takie osoby mogą zaciągnąć kredyt ze znacznie młodszym od siebie współkredytobiorcą.  Współkredytobiorca powinien być nie tylko znacznie od nas młodszy, ale powinien jeszcze dodatkowo osiągać wysokie dochody. Jeszcze inna możliwość to wniesie wysokiego wkładu własnego, który znacznie skróci okres, na który kredyt zostanie udzielony. Okres kredytowania może zostać wydłużony także poprzez wykupienie ubezpieczenia na życie. Trzeba jednak w tym wypadku dokonać cesji na bank, w którym zaciągamy kredyt. Czy dostaniemy kredyt hipoteczny zależy w dużej mierze od tego, ile mamy lat w chwili, kiedy chcemy go uzyskać. W przypadku kredytów hipotecznych średni okres kredytowania wynosi 30 lat. Szanse osób, które ukończyły 50 lat na uzyskanie kredytu są więc znacznie mniejsze niż osób, które mają lat 30 czy 35 lat.