O kredycie studenckim

O kredycie studenckimSfinansowanie studiów wyższych może być dla rodziców młodych ludzi poważnym problemem. Jeśli Ty także znajdujesz się w takiej sytuacji zastanów się, czy korzystnym rozwiązaniem nie będzie kredyt studencki. Co warto o nim wiedzieć?

Zgodnie ze swoją nazwą został pomyślany o studentach. Mogą o niego ubiegać się także doktoranci. Aby go otrzymać trzeba złożyć wniosek i rozpocząć naukę na wyższej uczelni przed ukończeniem dwudziestu pięciu lat. Studenci, którzy rozpoczną naukę w wieku późniejszym nie mogą się o niego ubiegać. Dodatkowa trzeba posiadać zdolność kredytową. W tym przypadku banki zwracają uwagę, jaki jest dochód na jedną osobę w rodzinie studenta. Jeśli zdolność ta jest zbyt niska także można się o niego ubiegać, ale wtedy potrzebny będzie żyrant. Mogą nim zostać rodzice, dziadkowie lub członkowie dalszej rodziny.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Wnioski o kredyt studencki składa się do dnia 15 listopada. W przypadku, kiedy bank go nie udzieli, ponowną szansę mamy dopiero po Nowym Roku. Nowy wniosek składa się w innym banku w terminie do końca lutego.

Jak bank go wypłaca?

Zasady wypłacania kredytu studenckiego mocno się różnią od wypłacania innych kredytów. Student nie otrzymuje jednorazowo całej kwoty, ale miesięczne transze. Ich wysokość wynosi na chwilę obecną 600 złotych. Data, kiedy wpłyną one na konto jest zawsze ustalana wcześniej i nie ulega zmianie. Pieniądze bank przelewa tylko przez rok akademicki. Warunkiem do wypłacania kolejnych rat jest posiadanie statusu studenta. Z chwilą jego utraty bank przestaje przelewać kolejne raty.Spośród dostępnych kredytów kredyt studencki wyróżnia się wyjątkowo niskim oprocentowaniem, jest więc jednym z najbardziej korzystnych sposobów na sfinansowanie studiów wyższych. Dodatkową zaletą tego kredytu jest także fakt, że jego spłacanie rozpoczyna się nie w trakcie studiów, ale dopiero po dwóch latach od ich ukończenia. Jest więc rzeczywiście wyjątkowo korzystnych dla młodych ludzi, którzy pochodzą z niezamożnych rodzin.