Lokata bankowa – wybieramy najbardziej korzystną

Lokata bankowa – wybieramy najbardziej korzystnąChowanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie już dawno przestało być modne. Dzisiaj ci, którzy dysponują jakąkolwiek większą gotówką, decydują się na założenie lokaty terminowej. Ten rodzaj usługi bankowej dostępny jest we wszystkich bankach działających na terenie Polski. Oferty nieco się jednak różnią. Do tego dochodzą różne rodzaje lokat. Co brać więc pod uwagę, aby wybrać lokatę idealną?

Czas trwania

Cechą charakterystyczną każdej lokaty jest precyzyjnie określony w umowie z bankiem czas jej trwania. Obecnie na rynku usług bankowych dostępne są lokaty:

–        jednodniowe;

–        nocne;

–        kilkudniowe;

–        kilkutygodniowe;

–        miesięczne;

–        kilkumiesięczne;

–        kilkunastomiesięczne.

Czas trwania lokaty w realny sposób wpływa na to, jaki zysk z niej osiągniemy. Im dłuższa lokata, tym zawsze większy zysk, ale na ogół mniejszy dostęp do zgromadzonych na lokacie pieniędzy.

Oprocentowanie w skali roku

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na lokatę jednodniową czy kilkutygodniową bank zawsze podaje oprocentowanie w stali roku. Najlepiej stawiać oczywiście na te lokaty, które charakteryzują się naprawdę wysokim oprocentowaniem. Tylko one pozwalają bowiem na osiągnięcie realnego zysku, który da się zauważyć. Niestety, polskie banki coraz częściej stosują naprawdę niskie oprocentowanie, które nie pozwala na wyraźny zysk. Zanim podpiszemy umowę w banku warto zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku instytucji bankowych. Być może uda się dzięki temu znaleźć lokatę z naprawdę wysokim oprocentowaniem.

Kapitalizacja odsetek

Pod tym terminem kryje się po prostu dopisywanie odsetek do konta. Najkorzystniej jest, kiedy bank robi to codziennie. Wtedy lokata zarabia na siebie podwójnie. Niestety, takie sytuacje zdarzają się rzadko. Co nie oznacza, że nie są niemożliwe. Warto szukać lokaty, w której kapitalizacja odsetek nie następuje po ustaniu czasu jej trwania. Takie lokaty bankowe są bowiem najmniej korzystne dla klienta. Wybór idealnej lokaty nie jest prosty. Pomocne mogą okazać się w tej sytuacji rozmaite porównywarki, które znaleźć można w Internecie. Dzięki nim szybko uda się wybrać najbardziej korzystną lokatę.