Kredyt studencki – garść faktów

Kredyt studencki – garść faktówObecnie coraz więcej młodych ludzi decyduje się na kontynuowanie nauki po ukończeniu szkoły średniej. Studia wyższe jawią się jako coś, co daje szanse na znalezienie dobrej pracy, a tym samym szczęśliwe życie. Niestety, nie wszyscy rodzice zarabiają na tyle, że bez trudu mogą sfinansować naukę swoich dzieci. Rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się być kredyt studencki.

Jak jest wypłacany?

Kredyt studencki istotnie różni się od tradycyjnego kredytu bankowego. Nie ma tutaj jednej duży kwoty pieniędzy, która przelewana jest na konto kredytobiorcy jednorazowo. Zamiast tego są wynoszące sześćset złotych transze, które pojawiają się na koncie co miesiąc. Z wyłączeniem oczywiście tych miesięcy, w trakcie których na uczelniach wyższych jest przerwa wakacyjna. Aby pieniądze mogły zostać wypłacone, student zobowiązany jest do dostarczenia do banku zaświadczenia z uczelni, które potwierdza kontynuowanie nauki. Takie zaświadczenie donosi się dwa razy w roku: na początku roku akademickiego oraz po rozpoczęciu semestru letniego. Dzięki temu bank ma pewność, że kredytobiorca nadal studiuje.

Kto może skorzystać z kredytu studenckiego?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt ten przeznaczony jest dla studentów. Skorzystać mogą z niego jednak również doktoranci. Warunkiem jest jednak rozpoczęcie nauki przed ukończeniem dwudziestu pięciu lat. Po przekroczeniu tej granicy na kredyt studencki liczyć nie można. Ta forma wsparcia finansowego przeznaczona jest zarówno na osób studiujących dziennie, jak i zaocznie oraz wieczorowo.

Jak wygląda spłata?

W tym wypadku zastosowano bardzo korzystne zasady. Spłata kredytu rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów. W efekcie młody człowiek ma czas na znalezienie pracy oraz finansowe usamodzielnienie. Osoby, które znalazły się wśród najlepszych studentów na roku mogą liczyć na częściowe umorzenie kredytu. Z całą pewnością opłaca się więc przykładać do nauki. Kredyt studencki jest preferencyjną formą kredytu. Pomaga bardzo wielu młodym ludziom w ukończeniu studiów wyższych.