Istotne pytania o lokaty terminowe

Istotne pytania o lokaty terminowe

Lokaty terminowe to jeden ze sposobów, w jaki możemy bezpiecznie ulokować swoje oszczędności. Jeśli wybierzemy lokatę dobrze, to nawet trochę te oszczędności pomnożymy dzięki temu, że lokaty są oprocentowane.

Niżej prezentujemy listę najczęściej, a jednocześnie najbardziej ważnych pytań dotyczących lokat terminowych.

Jakie wybrać oprocentowanie: stałe czy zmienne?

To pytanie stawiają niemal wszystkie osoby, które decydują się założyć lokatę. W większości przypadków banki podejmują decyzję za klientów. W przypadku lokat na krótki okres proponują tylko oprocentowanie stałe. Dopiero w przypadku lokat terminowych można spotkać się z ofertą oprocentowania zmiennego. Zaoferowane oprocentowanie stałe tym różni się od zmiennego, że już w chwili założenie lokaty klient ma możliwości obliczenia wysokości wypłaconych mu odsetek.

Czy lokata jest na pewno bezpiecznym sposobem lokowania pieniędzy?

Tak, lokaty terminowe to jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów na ulokowanie pieniędzy. Zgromadzone na lokacie środki są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku, kiedy bank ma problemy, wypłatą depozytów zgromadzonych przez klientów zajmie się właśnie wspomniany Fundusz. Możemy być pewni, że zostaną nam zwrócone środki do wysokości stu tysięcy euro.

Czy lokatę możemy zerwać przed końcem umowy?

Tak, takie prawo przysługuje każdemu klientowi. Jednak nad takim rozwiązaniem trzeba się zastanowić. Zamykając lokatę przed terminem najprawdopodobniej przepadną nam odsetki. W niektórych bankach klienci mogą zachować część odsetek, w innych klient nie otrzyma nawet najmniejszej kwoty odsetek. Kwestie dotyczące wcześniejszego zerwania umowy są opisane w umowie. Warto ją przeczytać bardzo szczegółowo, a zwłaszcza fragmenty zapisane bardzo małym drukiem.

Czy do trwającej lokaty można dopłacić pieniądze?

W przypadku lokat terminowych takiej możliwości nie ma. Jeżeli więc zależy nam na dopłacaniu pieniędzy, wybierzmy raczej konto oszczędnościowe, na które w każdej chwili możemy dopłacić kolejną sumę.