Dlaczego bierzemy kredyty?

Dlaczego bierzemy kredyty?

Żyjemy w takich czasach, w jakich żyjemy i wszystko wskazuje na to, że póki co nic nie jest w stanie tego zmienić. Sytuacja na europejskich rynkach jest dość ciężka.

Europa przez cały czas boryka się z kryzysem i chociaż nas on nie dotknął, to jednak mimo wszystko nie jesteśmy w najlepszej sytuacji.

Życie na skraju

W naszym kraju przez cały czas mnóstwo jest ludzi, którzy żyją na skraju ubóstwa. W ich przypadku nie ma mowy nie tyle o odkładaniu pieniędzy, co nawet o takim zorganizowaniu domowego budżetu, żeby na wszystko wystarczyło. Niestety kredyty gotówkowe są u nas bardzo popularne, ale jak to się dzieje, że bierzemy ich tak dużo? Przecież Polska jest jednym z najbardziej zadłużonych w Europie i na świecie krajów, u nas co drugi mieszkaniec ma kredyt i to poważny. Przede wszystkim odpowiadają za to warunki socjalne i zarobki, jakie u nas obowiązują. Mimo że średnia krajowa, jaką podaje się do opinii publicznej, wynosi już ponad 4000 zł, to jednak większość Polaków tyle nie zarabia. Ta średnia liczona jest tylko w firmach, w których pracuje więcej niż 9 pracowników. Tymczasem ponad 60% polskich firm zatrudnia mniej osób, dlatego też te dane nie odzwierciedlają całości, nie pokazują tego, jak jest naprawdę. Przecież duże firmy z reguły płacą swoim pracownikom więcej, natomiast te malutkie płacą mniej.

Niewystarczająca ilość pieniędzy

Dlaczego bierzemy kredyty?Dlatego też głównym powodem, dla którego ludzie biorą pożyczki pod zastaw samochodu i inne kredyty, jest po prostu niewystarczająca ilość pieniędzy, czyli taka sytuacja, kiedy nasze potrzeby są wyższe niż nasze dochody. To nie jest nic dziwnego i trzeba się liczyć z tym, że w przyszłości też tak będzie. Drugim powodem, dla którego się zadłużamy jest też chęć znacznego poprawienia swojego statusu materialnego za wszelką cenę. Czasami chcemy przed kimś po prostu zaszpanować i pokaz, jak mamy dużo i że nas na wszystko stać. Wtedy bierze się kredyt na motocykl i wszyscy wokoło myślą, że my mamy tak dużo kasy, że możemy sobie pozwolić na nowy samochodów, na nowy dom i innego tego typu rzeczy. Tymczasem prawda jest taka, że większość z tych dużych inwestycji, jakie się teraz robi, są po prostu finansowe z różnego rodzaju pożyczek. Ludzie czasami żyją w takim dziwnym, konsumpcyjnym świecie, czyli muszą przez cały czasu kupować i ciągle mają mało. To natomiast prowadzi do tego, że ich domowy budżet już na to wszystko nie wystarcza i trzeba brać pieniądze z zewnątrz, a wtedy taki kredyt jest po prostu najlepszym z możliwych rozwiązań. Pieniądze mamy szybko i możemy sobie kupić co tylko chcemy bez problemu.