Dlaczego bank nie przyznał mi kredytu?

Dlaczego bank nie przyznał mi kredytu?Wbrew pozorom pytanie to zadaje sobie całkiem sporo osób, które zdecydowały się złożyć w banku wniosek kredytowy. Banki coraz częściej odmawiają swoim klientom udzielenia im kredytu. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być co najmniej kilka.

Zbyt niska zdolność kredytowa

To zdecydowanie najczęstsza przyczyna odrzucania wniosków kredytowych. Osoby, które mają niską zdolność kredytową, raczej nie mają szans na otrzymanie kredytu. Zdolność kredytowa uzależniona jest od wysokości osiąganych zarobków oraz wydatków, które trzeba ponieść regularnie co miesiąc. Zalicza się do nich między innymi opłaty za gaz, światło czy wodę. Zdolność kredytową można sobie podnieść, zwiększając tym samym swoje szanse na otrzymanie kredytu. Wystarczy zdecydować się na współkredytobiorcę.

Zła historia kredytowa

To kolejny powód, dla którego banki odrzucają wnioski kredytowe. Zła historia kredytowa tyczy się tych osób, które wcześniejsze kredyty spłacały z opóźnieniami. Warto pamiętać, że opóźnienie już jednej raty może negatywnie rzutować na naszą historię kredytową. Zły wpływ ma na nią również opóźnienie w regulowaniu cyklicznych należności takich, jak opłaty za wodę, Internet, gaz czy światło. Nie chcesz mieć negatywnej historii kredytowej? Pamiętaj o tym, aby wszystkie należności płacić w terminie.

Braki we wniosku

Nieraz zdarza się, że z rozpędu zapominamy złożyć podpis na wniosku czy wpisać w nim numer dowodu osobistego. W takiej sytuacji bank również odrzuci wniosek, ale nie przekreśla to naszych szans na otrzymanie kredytu. Wystarczy bowiem uzupełnić brakujące pola, aby kredyt – o ile mamy zdolność kredytową, a historia kredytowa jest pozytywna – został nam przyznany. Przeciąga to jednak procedurę w czasie. Warto więc podczas wypełniania wniosku mocno się skoncentrować i dokładnie sprawdzić wniosek zanim złożymy go w banku. Dobrze jest pamiętać też o tym, że pracownik, który go przyjmuje ma obowiązek sprawdzić, czy nic w nim nie brakuje. Jeśli tego nie robi, warto się o to upomnieć. Ewentualne braki czy błędy zostaną bowiem od razu wyłapane.